Kategorie: Wszystkie | Opole | Opolszczyzna
RSS
sobota, 10 października 2015

Jest takie małe miasteczko pomiędzy Strzelcami Opolskimi, Kędzierzynem - Koźle i Krapkowicami, tym miastem jest Leśnica. Nie ma tutaj wielkiego przemysłu (ostatni większy zakład niedawno się spalił), za to jest piękny rynek i piękna historia. A w tej historii różne perypetie podczas obu wojen światowych, ale przede wszystkim chlubna historia związana z Powstaniami Śląskimi, w których okoliczna ludność uczestniczyła.

W tym pięknym miasteczku znajdziesz wiele pomników historii, ale na szczęście Leśnica nie zatrzymała się w przeszłości, jest tutaj także wiele współczesnych atrakcji, jak choćby grawitacyjny rollercoaster, a z przyjemności bardziej przyziemnych: zwykły park miejski. Chociaż określenie "zwykły" jest tu pewnym nadużyciem, bo park ten zorganizowany jest w na prawdę świetny sposób i leśnicka ludność (a także ludzie z całego powiatu krapkowickiego, kędzierzyńskiego i strzeleckiego, o ile wizytują Leśnicę) wyjątkowo chętnie korzysta z atrakcji parku. Stanowi to pewien wyróżnik tego obiektu na tle podobnych parków w innych miastach, gdzie po prostu wieje pustkami - zapewne z powodu kiepskich / braku atrakcji.

A co tutaj spotkasz?

Przede wszystkim masa atrakcji dla najmłodszych (mini park linowy, boiska, plac zabaw z karuzelami, huśtawkami wszelkiej maści i typu, zjeżdzalnie, a także mini-ścianki wspinaczkowe, no i obowiązkowo piaskownice), są atrakcje dla nieco starszych fanów aktywnego stylu życia - bieżnie i siłownia na wolnym powietrzu, ale Leśnica nie zapomniała także o seniorach, dla których są ławeczki w ustronnych zakątkach parku, oraz nad malowniczym stawkiem.

Zresztą: zobaczcie sami:

piątek, 04 września 2015

Czy inwestowanie w nieruchomości ma jeszcze sens?

I w szczególności, czy inwestowanie na rynku Opola ma sens?

Zanim odpowiemy na to pytanie, trochę wprowadzenia.

Na rynek nieruchomości w ogóle, w szerokim ujęciu (całe miasto, całe województwo) ma zdecydowanie demografia. Ta w Opolu podpowiada, że miasto się wyludnia. Co to oznacza dla inwestorów? Ano tyle, że będzie mniej chętnych na mieszkania - na zakup i wynajem.

Drugi czynnik: ogół zachowań społecznych. Dla województwa opolskiego charakterystyczna jest emigracja zarobkowa "na Zachód". Oznacza to, że niekorzystny trend demograficzny (wyludnianie się Opola) jeszcze jest pogłębiony, bo młodzi Opolanie wyjeżdżają za chlebem za granicę, chociaż w oficjalnych statystykach jako obywatele miasta i województwa jeszcze figurują. Jednak to nie cyferki w Urzędzie Miasta kreują popyt na rynku nieruchomości.

Czynnik trzeci: krajowe uwarunkowania. Dla Opola zawsze znaczną część klientów rynku nieruchomości (zwłaszcza najmu), stanowili studenci. Ostatnie zmiany w szkolnictwie (obowiązkowa matura z matematyki) spowodowały, że studentów jest coraz mniej, także w Opolu. Zatem z trzech czynników, ten jest trzecim przemawiającym za tym, by w Opolu i województwie opolskim nie inwestować w nieruchomości.

niedziela, 22 marca 2015

Wiele się mówi o ekologii. Właściwie wiele i coraz więcej. Z jednej strony jest coraz większy nacisk na sortowanie odpadów komunalnych, z drugiej strony sam rynek rosnącymi cenami paliw wymusza zakup samochodów, które ekonomiczniej i oszczędniej palą benzynę.

W tych wszystkich codziennych sprawach łatwo zapomnieć, czemu to robimy. A oczywiście robimy to, żeby uratować przyrodę. Ale czy w ogóle wiemy jeszcze, jak wygląda przyroda wokół nas?

W miastach możemy liczyć na sztucznie zaimplementowaną przyrodę - a to jakiś klomb przy drodze, lub na rondzie, a to skwerek, czy kawałeczek trawniczka pod blokiem, intensywnie nawożony przez mieszkające w pobliżu psy.

Jednak prawdziwy obraz przyrody znajdziemy poza miastem. W lasach, nad jeziorami. A jak wiadomo, gospodarzem lasów są leśnicy. W ostatnich czasach przy nadleśnictwach i większych leśnictwach kładzie się spory nacisk na edukację przyrodniczą. I dobrze - współczesne dzieci, jak już wyjdą sprzed komputera, to na widok krowy, jelenia, czy sarny, sądzą, że to najazd ufo - bo po prostu nie znają tych stworzeń.

W Lasach Państwowych kładzie się spory nacisk na edukację i na szczęście kładzie się też pieniądze na ten cel - jest to rzadki przykład właściwego wykorzystania publicznych pieniędzy.

Powstają ścieżki edukacyjne, różnego rodzaju sale, parki, Lasy mają zatrudnionych pracowników odpowiedzialnych za edukację wszystkich chętnych i ciekawych.

Na szczęście Opolszczyzna nie wyróżnia się in minus w tym zakresie - ekipa tego bloga była oczarowana tym, co zobaczyła w placówce Lasów Państwowych w Zawadzkiem, właśnie tym:

niedziela, 08 marca 2015

Ilość mieszkańców w Strzelcach Opolskich to ponad 18 tys. ludności.Wydawało by się, że nie jest to tak duże miasto, ale ekonomia na obszarze Strzelec jest bardzo dobrze rozwinięta. Na powierzchni byłej fabryki maszyn rolniczych powstał Strzelecki Obszar Gospodarczy.

W Strzelcach Opolskich można dostrzec zakłady produkcyjne konstrukcji metalowych, produkcji chemii kosmetycznej i gospodarczej, producentów mebli, transport pasażerski i towarowy, urządzenia dla przemysłu energetycznego, produkcja okien i drzwi, konstrukcje stalowe, transport specjalistyczny, fabryka części samochodowych i inne zakłady.

Powstała także sieci marketów handlowych.

Na terenie Strzelec Opolskich znajduje się wysoko rozwinięta infrastruktura komunalna: kanalizacyjna, utworzono oczyszczalnię ścieków i wysypisko odpadów komunalnych.Strzelce Opolskie cieszą się pięknymi terenami turystycznymi, powstały ścieżki rowerowe, wymienić można też parki krajobrazowe, zabytki oraz ciekawą historię.

Na terenie Strzelec Opolskich istnieje wiele rezerwatów i parków krajobrazowych, jest: Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny”, obszar chronionego krajobrazu Bory Stobrawsko - Turawskie, rezerwat roślinności Ligota Dolna.Największym zabytkiem w gminie Strzelce Opolskie jest Park Miejski.

sobota, 28 lutego 2015

Już ponad 10 lat mija od momentu, kiedy Uniwersytet Opolski otworzył słynny Jura Park w Krasiejowie, koło Ozimka. Jakie były początki? Trzeba powiedzieć uczciwie, że kiepskie. Dwa dinozaury z betonu, jedna 'hala' przeszklona z dwoma stanowiskami archeologicznymi i wielka dziura w terenie (stąd zresztą wzięło się określenie "Dziura Park", jak również stąd, że początkowo park nie miał praktycznie nic ciekawego do zaoferowania turystom).

Patrząc z ówczesnej perspektywy, Jura Park nie miał prawa przetrwać, a jednak przetrwał, w tym czasie ucząc się na własnych błędach, zdobywając ważne lekcje prowadzenia biznesu, tym cenniejsze, że otrzymywane także w latach kryzysu gospodarczego 2007-2009.

Dzisiaj?

 

Otóż dzisiaj jest to park rozrywki i nauki z prawdziwego zdarzenia. Bilety są sporo droższe, niż 10 lat temu, ale trzeba uczciwie przyznać, że teraz można tam spędzić na rozrywce cały dzień (a niektórym i tyle będzie mało), a 10 lat temu cały program można było ogarnąć w 40 minut.

 

niedziela, 15 lutego 2015

Święta Bożego Narodzenia już minęły, były prezenty, zarówno te drogie, jak i zwykłe okolicznościowe drobiazgi, była miła atmosfera.

Od tego czasu zaliczyliśmy już kolejne święto - Walentynki - chociaż dla wielu to tylko takie święto wymyślone na siłę, żeby podkręcić sprzedaż "badziewia" (jakby nie patrzeć, wiele z prezentów walentynkowych to nic ciekawego i gdyby nie to święto, to byłby zwykły śmieć).

Ja jednak jakoś wolę powspominać święta Bożego Narodzenia - jedyne, nigdy nie kwestionowane, prawdziwe święta. Zobacz, jak wyglądały Strzelce Opolskie w czasie świąt:

 

wtorek, 28 października 2014

Fajny filmik prezentujący basztę na opolskim cmentarzu komunalnym:

Podobno wcześniej opolska baszta popadała w ruinę, a kwaterę mieli tutaj menele. Na szczęście znalazły się środki na jej odrestaurowanie. Szkoda tylko, że mieszkańcom cmentarza to już w niczym nie pomoże :P

16:29, theredel , Opole
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 15 lipca 2014

Elektrownia Opole to ogromna inwestycja szacowana na ponad 11 miliardów złotych, a prace nad tym dużym projektem mają potrwać kilka lat. Zdania na temat konieczności rozbudowy elektrowni przez długi czas były podzielone jednak ostatecznie zadecydowano, że powstaną dwa nowe bloki energetyczne na węgiel kamienny. Jest to jedno z większych przedsięwzięć w naszym kraju i ma przyczynić się do bezpieczeństwa energetycznego.    

Początek rozbudowy wyznaczono na 1 lutego 2014 roku, a w ubiegłym roku odbył się przetarg, w którym zwycięzcami zostało konsorcjum Rafako, Polimeksu i Mostostalu Warszawa. Obecnie wszystkie te trzy spółki mają poważne kłopoty finansowe, w związku z czym największe wyzwanie poniesie francuska firma Alstom. Tak naprawdę Alstom jest tylko podwykonawcą, jednak to on ponosi dużą odpowiedzialność za finalizację budowy tej ogromnej elektrowni. Elektrownia Opole w województwie opolskim ma powstać na przestrzeni kilku lat tj. 2015-2018. Prace ziemne rozpoczęto już w lutym tego roku, jednak poważniejsze etapy są zaplanowane dopiero na następne lata.

Pierwszym etapem prac jest przygotowanie fundamentu, a następnie rozpoczęta zostanie budowa płaszcza w technologii ślizgowej. Prace nad budową bloku 5 i 6 mają wynosić kilkadziesiąt miesięcy, a sama budowa żelbetonowego płaszcza musi trwać nieprzerwanie przez około 9 miesięcy. Jest to z całą pewnością duże wyzwanie, ponieważ pracownicy muszą być dyspozycyjni do pracy 24 godziny na dobę. Płaszcz jest ważnym elementem chłodni kominowej bez której elektrownia Opole nie mogłaby funkcjonować. 

Jak informuje dyrektor budowy bloków 5 i 6 elektrowni Opole Zbigniew Wiegner do budowy tej potężnej inwestycji zostanie wykorzystane wiele nowości technologicznych. Sama receptura  betonu wykorzystanego do inwestycji oparta jest na naukowych badaniach, przez co ma być niezwykle wytrzymały, a jego trwałość będzie porównywalna do energetyki jądrowej.